WARSZÓW


PO WARSZOWIE

Jest to spacer trwający od 3 do 4 godzin, trasa o długości 5 km. Warszów to przedmieście Świnoujścia położone bezpośrednio nad brzegiem Świny, na zachodnim krańcu wyspy Wolin, liczące około 10 000 mieszkańców. To dzielnica portowo - przemysłowa. Tutaj znajduje się dworzec kolejowy i autobusowy, prywatna linia autobusowa do Międzyzdrojów. Dwie przystanie promów miejskich "BIELIK". Z ważniejszych obiektów na terenie Warszowa trzeba wymienić przede wszystkim położony na południe od stacji kolejowej Dworzec Promów Morskiej - terminal promowy. Promy codziennie wychodzą do Szwecji . W kierunku wschodnim rozciągają się dzielnice mieszkaniowe, które sięgają aż na krańce Puszczy Wolińskiej. Na północ od Warszowa leży port handlowy. Po wojnie dworzec kolejowy nosił nazwę Warszów. Przybywający do Świnoujścia promami ze Skandynawii nie rozróżniający słów "Warszów" i "Warszawa", byli przekonani, że już są w stolicy Polski. Później zmieniono nazwę na Świnoujście. W odległości 1 km od stacji Świnoujście jest stacja Świnoujście - Port obsługuje ruch towarowy związany z promami morskimi. Jest to początek linii kolejowej.


Z dworca kolejowego Świnoujście, przy którym znajduje się dworzec autobusów PKS, miejskich i prywatna linia do Międzyzdrojów, udajemy się w kierunku południowym do Dworca Promów Morskich. W latach 1948-53 promy pływały do Szwecji - Trelleborg. Później nastąpiła wieloletnia przerwa. Rejsy wznowiono w 1964 roku. Powstało połączenie Świnoujście - Ystad. Na trasie pierwsze pojawiły się promy duńskie, a później polskie. Promy przewożą pasażerów, samochody osobowe i ciężarowe oraz wagony kolejowe do Skandynawii. Rejs promem trwa około 8 - 9 godzin. Przy ujściu Świny znajdują się zabytkowe forty i latarnia morska. W dniu 5 sierpnia 2000 r. Latarnia Morska została udostępniona zwiedzającym. Wracamy w rejon dworca kolejowego. Idziemy w kierunku wschodnim ul. Barlickiego, przy której rosną dwa stare cisy drzewiaste "MARYNARZE". Dochodzimy do centrum Warszowa. Tutaj wznosi się kościół Św. Wojciecha wybudowany w latach 1977 - 82, pierwsza świątynia zbudowana po wojnie w diecezji szczecińsko - kamieńskiej. Kościół jest budowlą nowoczesną zaliczaną do najlepszych w Polsce. 


W pobliżu znajdują się dwie szkoły, jedna z nich to "tysiąclatka" zbudowana w latach 1964 - 65. Na boisku szkolnym rośnie "dąb latarników" o obwodzie 535 cm i wysokości około 18 m, pomnik przyrody. Stara legenda głosi, że kiedyś w tym miejscu znajdowała się rozległa dąbrowa, z której brali opał latarnicy pilnujący "ognia Wulkana", czyli średniowiecznej latarni morskiej. Warszów jest z trzech stron otoczony lasami - od północy, wschodu i południa są to lasy Przytorskie, które ciągną się daleko na wschód, aż po Międzyzdroje, stanowiąc fragment Puszczy Wolińskiej. Zajmują one cały Półwysep Przytorski. Wracamy nad Świnę. Można stąd wędrować bezpośrednio nad brzeg Bałtyku, w kierunku latarni morskiej i przedmieścia Chorzelin.

 


 

Strona główna GŁOS ŚWINOUJŚCIA PORT DO UJŚCIA WARSZÓW PLAN MIASTA DO GRANICY ŚRÓDMIEŚCIE POŁOŻENIE