ŚRÓDMIEŚCIE


ŚRÓDMIEŚCIE

Jest to spacer pozwalający przejść wolnym krokiem trasę 6 km w ciągu 4 godzin. Wybrzeże Władysława IV, przy którym znajduje się przystań promów miejskich. Stąd bierze początek ul. Armii Krajowej - główna arteria miasta. Patrząc w kierunku pd. widzimy wrzynający się w wody Świny półwyspem Kosa z pomnikiem poświeconym pamięci polskich marynarzy poległych podczas II wojny światowej. Na leżącym naprzeciw przystani pl. Rybaka wznosi się dawny ratusz, jeden z najstarszych budynków Świnoujścia. Zbudowano go w latach 1805-1809. Miały w nim siedzibę władze miasta łącznie z zarządem portu, a nawet aresztem i sądem. Obecnie jest w nim muzeum rybackie. Jest to budowla dwupiętrowa z wysokim dachem i naczółkami; na dachu sygnaturka z galeryjką. Na budynku widnieje herb miasta - Gryf z kotwicą. Przy pl. Rybaka znajduje się Dom Rybaka. Wychodzimy na ul. Armii Krajowej, która łączy brzeg Świny z centrum miasta. Obecnie ul. Armii Krajowej stanowi ważny ciąg handlowy i usługowy. Wiedzie ona w kierunku zach. do dwóch dość rozległych placów, dawnych targowisk. Pierwszy z nich to pl. Słowiański, dawny Wielki Rynek. Tu przez setki lat sprzedawano głównie ryby przewożone łodziami z morza i zalewu oraz wód i rozlewisk Świny. Nieco dalej na zach. leży pl. Wolności, dawny Mały Rynek. Niegdyś i on pełnił funkcję targowiska, obecnie jest węzłowym punktem komunikacyjnym miasta.

Stąd biorą początek ulice: Piłsudskiego wiodąca nad morze, Konstytucji 3 Maja prowadząca do granicy z Niemcami /Ahlbeck/ oraz prowadząca na pd.zach. do przeprawy samochodowej dla przyjezdnych ul. Grunwaldzka. Nasza trasa prowadzi z placu na pn., pomiędzy gmachem poczty i barem "Neptun", ul. Piłsudskiego. Mijamy poprzeczną ul. Bohaterów Września i Piastowską, które biegną ku Świnie. Przy ul. Piastowskiej znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny "Gwiazdy Morza". Od frontu napis łaciński Ave Maris Stella /Witaj Gwiazdo Morza/.
Neogotycka świątynia została wybudowana w 1895 r., głównie dla potrzeb polskiej ludności, która przybywała tu na wczasy, względnie pracowała w posiadłościach rolnych okolicznych junkrów. Nad wejściem do kościoła mozaika przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem na łodzi płynącej po morskich falach. Idąc dalej w kierunku pn. ul. Piłsudskiego mijamy halę sportową , a następnie skręcamy na pn.zach. w ul. Chopina, którą idziemy wzdłuż rozległego zieleńca porośniętego starodrzewem. Jest to dawny cmentarz, po wojnie przebudowany na park miejski. Piaszczyste wydmy osiągają tu dość znaczne wysokości.

Na narożniku ul. Chopina i Paderewskiego rosną dwa dość dużych rozmiarów cisy o wysokości ok. 7 m, które nazwano "Korsarze". Ul. Chopina dochodzimy do zbiegu z ul. Matejki, gdzie jest nowoczesny amfiteatr, mogący pomieścić na widowni 5500 osób. W sezonie letnim odbywa się tu wiele ciekawych imprez artystycznych. Zmieniamy kierunek naszej trasy i ul. Matejki idziemy na pd.zach. aż do zbiegu z ul. Wojska Polskiego. Tutaj dawniej znajdował się dworzec kolejowy Świnoujście-Zdrój. Od ul. Matejki na zachód ciągną się Świdne LASY. Skręcamy na pd. wsch. w ul. Konstytucji. Z daleka widać wysoką wieżę kościoła Chrystusa Króla, położonego przy pl. Kościelnym. We wnętrzu, po obydwu stronach dwupiętrowe empory/balkony/; pod sklepieniem wielki model statku z 1814 r. Jest tu nieco gotyckich rzeźb z poprzedniej świątyni. Krótka ul. Marynarzy oddziela pl. Kościelny od położonych na pd. od centrum miasta basenów Świny - Zimowego i Węglowego.

 


 

Strona główna GŁOS ŚWINOUJŚCIA PORT DO UJŚCIA WARSZÓW PLAN MIASTA DO GRANICY ŚRÓDMIEŚCIE POŁOŻENIE