DO UJŚCIAPoczątek trasy w okolicach muszli koncertowej. Długość około 4 km, czas przejścia 3 godziny. Są dwie możliwości wędrowania - albo plażą /zalecana ze względów zdrowotnych/, albo promenadą, która w kierunku wschodnim nosi nazwę ul. Uzdrowiskowej i wiedzie przez tereny porośnięte starodrzewem. Po prawej stronie mijamy ul. Trentowskiego. Warto o niej wspomnieć, bowiem w XIX w. nosiła nazwę "Do plaży dla panów". W tym okresie nad brzegiem Bałtyku znajdowały się trzy wydzielone rewiry przeznaczone na kąpieliska: plaża męska, plaża damska i rodzinna. Plaża jest tutaj bardzo szeroka, a na południe od niej rośnie las. Można zauważyć wały wydm, które powstają co 35-40 lat. W tym rejonie następuje akumulacja piasków, która trwa od tysięcy lat. Przyrost lądu w ciągu roku wynosi około 7 metrów. W ciągu 200 lat morze oddaliło się od śródmieścia o 1,5 km. Spacer plażą jest atrakcyjny nie tylko ze względów krajobrazowych (widać statki na redzie i wchodzące do portu), ale polecany ze względów zdrowotnych.

Można wędrować tędy również zimą. Dochodzimy do potężnych falochronów, jesteśmy właśnie przy zachodnim, jego długość wynosi 1000 metrów. Falochrony zbudowano w latach 1818-23. Była to praca olbrzymia, a jej koszt wyniósł 1,5 ml talarów. Ściągano olbrzymie głazy o wadze kilkunastu ton, topiono w morzu i równocześnie pogłębiano nurt Świny. Przyjemny jest spacer falochronem aż do stawy "MŁYNY" - jest to znak nawigacyjny stojący na lądzie i taką nosi nazwę, ponieważ ma kształt wiatraka. Stal się on symbolem Świnoujścia. Na głowicy falochronu można odpocząć. Głowica jest otoczona 12 tonowymi gwiazdo blokami, których zadaniem jest łamanie fal morskich i likwidacja ich uderzeń. Bloki umieszczono tu w latach 1955 - 57.Mamy widok na Bramę Świny - jest to rejon położony pomiędzy partiami klifowymi wysp Uznam i Wolin. Szerokość wynosi około 20 km, od góry Chełm na wyspie Uznam (tereny Niemiec) aż po klifowe wzniesienia na Wolinie w rejonie Międzyzdrojów. Na morzu widać statki, które czekają na zgodę wejścia do portu.

 Wracamy brzegiem Świny przez tereny porośnięte krzewami rokitnika - pomarańczowe jagódki, które można zjadać. Napotykamy fragmenty dwu twierdz, powstałych w początkach XVII w., w których w czasie ostatniej wojny znajdowały się zespoły armat broniących nieprzyjacielskim okrętom wejścia do portu. W tym rejonie jest remontowany basen jachtowy. Idąc ul. Jachtową i Rogozińskiego dochodzimy do Kapitanatu Portu, przed którym rosną dwa cisy drzewiaste "Żeglarze". Na przedprożu budynku znajduje się tablica z zaznaczonym stanem wody z 31 grudnia 1913 r., kiedy to podczas silnego sztormu wiatry tak podniosły poziom wody z Bałtyku, że Świna sięgała po schody Kapitanatu. W tej okolicy można obejrzeć dwa ciekawe pomniki przyrody: na rogu ul. Boh. Września i Jana z Kolna - potężny platan "Cudzoziemiec" o obwodzie 4 m, a na skwerku przy szpitalu na ul. Jana z Kolna - duży okaz drzewiasty ostrokrzewu kłującego. Następny spacer plażą do granicy Niemiec.

 


 

Strona główna GŁOS ŚWINOUJŚCIA PORT DO UJŚCIA WARSZÓW PLAN MIASTA DO GRANICY ŚRÓDMIEŚCIE POŁOŻENIE