DO GRANICY

 

 

DO GRANICY

Ulicami Konstytucji 3 Maja i Wojska Polskiego ruszamy trasą o długości 4 - 5 km, czas przejścia 3 godziny. Punktem wyjścia jest pl. Wolności lub pl. Kościelny. Idziemy w kierunku pn.-zach. tzw. szosą wołogoską - ponieważ prowadzi do miasta, Wołogoszczy - Wolgast, jednej ze stolic historycznego Pomorza Zachodniego, obecnie na terenie Niemiec.

Przy początkowym odcinku ul. Konstytucji 3 Maja nowoczesne budynki mieszkalne, wzniesione w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W pobliżu kościoła znajduje się duży ośrodek zdrowia ul. Dąbrowskiego. Od poprzecznej ul. Matejki charakter naszego ciągu spacerowego zmienia się. Zabudowana jest głównie pn. strona ul. Wojska Polskiego, natomiast na pd. od tej ulicy ciągną się Świdne Lasy - rozległy kompleks zieleni sięgający daleko, aż na obszary Niemiec. Są to głównie lasy sosnowe, niezbyt jeszcze stare. Przed II wojną światową kursowały tędy pociągi łączące Świnoujście z Wolgastem oraz kąpieliskami wyspy Uznam. Biegnąca równolegle do ul. Wojska Polskiego linia kolejowa została na odcinku od Świnoujścia do Ahlbecku zlikwidowana (pozostały ślady nasypu kolejowego). Idąc w kierunku zachodnim mijamy osiedle willowe "Posejdon" wzniesione w ostatnich latach.

Niedaleko jest już przejście graniczne do Niemiec. Można stąd wracać do centrum Świnoujścia albo tą samą drogą, którą przybyliśmy, albo ul. Bałtycką nad brzeg morza i plażą w kierunku wsch. udać się do dzielnicy wczasowo-wypoczynkowej, by następnie autobusem wrócić do śródmieścia.

 


Strona główna GŁOS ŚWINOUJŚCIA PORT DO UJŚCIA WARSZÓW PLAN MIASTA DO GRANICY ŚRÓDMIEŚCIE POŁOŻENIE